Mitsubishi EX-20SHC4T 8-inch Ventilating Fan
(image for) Mitsubishi EX-20SHC4T 8-inch Ventilating Fan
  • Model: EX20SHC4T
  • Manufactured by: Mitsubishi Electric 三菱電機
  • Reference: 1243
(image for) Tel: 36473672
(image for) Email: sales@usave.hk
Features
  • For shop, office, living room & kitchen
  • Extra oil trap, easy to clean
  • "Extra Fan" reduces noise level
  • Power motor increases air volume, saves energy
  • New flexible design for installation
  • Comply with IEC60335-2-80(2nd Edition) & IEC60335-1(4th Edition)
Specifications
  • Power Input: 220V
  • Current: 90mA
  • Power Consumption: 20W
  • Rotation speed: 1,350 rpm
  • Air Volume: 545 CMH / 19,239 CFH
  • Noise: 39 dB
  • Weight: 2.5 kg
  • Fan Blade Diameter: 20 cm / 8 inch