:: Mitsubishi EX-20SHC4T 8-inch Ventilating Fan
8 inch
Product 2/9
Model: EX20SHC4T
Manufactured by: Mitsubishi Electric 三菱電機
Reference: 1243
Features
For shop, office, living room & kitchen
Extra oil trap, easy to clean
"Extra Fan" reduces noise level
Power motor increases air volume, saves energy
New flexible design for installation
Comply with IEC60335-2-80(2nd Edition) & IEC60335-1(4th Edition)
Specifications
Power Input: 220V
Current: 90mA
Power Consumption: 20W
Rotation speed: 1,350 rpm
Air Volume: 545 CMH / 19,239 CFH
Noise: 39 dB
Weight: 2.5 kg
Fan Blade Diameter: 20 cm / 8 inch